Proštenje sv. Valentina

Korizmena duhovna obnova
30. travnja 2015
Veliki križni put križevačkih župa
30. travnja 2015

Proštenje sv. Valentina

Sveti Valentin je i ove godine okupio veliko mnoštvo vjernika iz Križevaca, ali i šire okolice koji su došli moliti Boga za sebe i svoje obitelji po zagovoru velikog i dragom svetca ovoga kraja, Svetog Valentina. Sveti Valentin danas kao i nekada privlači nevjerojatnom snagom i to vjerni Božji puk osjeti, zato se osjećaju radosno i dobro u njegovoj blizini, a posebno moleći pred kipom sv. Valentina koji se nalazi u župnoj crkvi svete Ane u Križevcima, pred kojim su se događala mnoga uslišenja. Svjedočanstva o uslišenjima ljudi postoje i dan danas upisana u župnoj spomenici, a koja je 1753. godine počeo pisati župnik Ivan Josipović. Mnoga uslišenja događala su se upravo na svečev dan 14. veljače.

Svjedočanstva su ljudi koji su ozdravljali od teških glavobolja, padavica, iskrivljenih kostiju, groznice i bolesti frasa. Zato je i glas o moćnom zagovoru sv. Valentina ostao i do danas. Sveti Valentin jedan je od najštovanijih i najpoznatijih ranokršćanskih svetaca. Svećenik je u Rimu, a svoju mučeničku svjedočansku smrt je podnio za vrijeme cara Klaudija II. – Gotskog (268.-270.). Trajno je pomagao progonjenim kršćanima i hrabro svjedočio svoju vjeru u Isusa Krista.

Ovogodišnju proslavu blagdana sv. Valentina za našu župu je predslavio u zajedništvu sa svećenicima i đakonom, vlč. Robert Mokri svećenik Požeške biskupije. Mnoštvu vjernika je poručeno da budemo hrabri u navještanju i svjedočenju za Krista raspetoga, koji i danas privlači svojim božanskim srcem u kojem ima mjesta za svakog čovjeka. Važno je znati hrabro stati na branik svoje vjere i života za Krista u današnjem vremenu.

Više o sv. Valentinu možete saznati na ovom linku, a galeriju slika možete pogledati ovdje.

Sveti Valentine, hvala ti na svim milostima koje primamo od Gospodina po tvome moćnom zagovoru!