Hodočašće križevačkog dekanata u Bjelovar

47. godišnjica smrti dr. Stjepana Kranjčića
30. travnja 2015
Svečana proslava podjeljivanja sakramenta Svete Potvrde u našoj župi
19. svibnja 2015

Hodočašće križevačkog dekanata u Bjelovar

Hodočašće križevačkog dekanata u Bjelovar

Hodočašće povodom pete godišnjice uspostave biskupije i ređenja njezinog prvog biskupa

Budući da ove godine naša Bjelovarsko-križevačka biskupija slavi svoju prvu malu, ali u njezinom hodu i životu važnu obljetnicu, bio je prijedlog i želja preuz. mons. dr. sc. Vjekoslava Huzjaka, bjelovarsko-križevačkog biskupa da svi dekanati biskupije hodočaste u svoju katedralu sv. Terezije Avilske koja je Majka svih crkava u biskupiji.

Tako je dogovoreno da 7. ožujka u svoju katedralu hodočasti križevački dekanat u zajedništvu svećenika, đakona i sveg vjernog Božjeg naroda ovog podkalničkog kraja. Hodočašće je predvodio križevački dekan preč. Stjepan Soviček, župnik župe sv. Ana u Križevcima u zajedništvu s ostalim svećenicima iz dekanata.

Zaštitom sv. Marka Križevčanina našeg sunarodnjaka, hodočašće je započelo u 10:00 sati slavljem sakramenta svete ispovijedi, nakon čega je bila prezentacija o katedrali i biskupiji, kako bi ljudi što bolje upoznali svoju biskupiju i svakim danom sve više razvijali osjećaj pripadnosti svojoj biskupiji. U 11:00 sati je bilo svečano euharistijsko slavlje koje je predslavio u zajedništvu sa svećenicima i đakonima, naš biskup mons. Vjekoslav Huzjak. Nakon lijepe i svečane mise u kojoj su liturgijsko pjevanje animirali članovi zbora župe sv. Ane - Križevci, uslijedio je ručak sa biskupom u kojem su ljudi posebno osjetili jednostavnost tople obiteljske atmosfere zajedničkog druženja. Nakon ručka u 13:30 sati bila je pobožnost križnoga puta na kojoj je u zajedništvu sa svima nama sudjelovao i naš biskup.

Hodočašće u Bjelovar kao središte naše biskupije bilo je kratko, ali bogato dojmovima i duhovno obogaćenje za sve one koji su hodočastili. Na hodočašću ne samo da smo upoznali bolje svoju biskupiju nego cijelo hodočašće je bilo prožeto jednostavnošću, radošću i druženjem, onim iskrenim zajedništvom koje nam puno puta u današnjem vremenu nedostaje. Zahvaljujemo Bogu i molimo ga za našu biskupiju, biskupa, svećenike, ali i za sve žitelje naše biskupije, da nas Gospodin sačuva u vjernosti prema Crkvi i svojoj Hrvatskoj domovini.

Slike sa hodočašća možete pogledati ovdje.

Hodočastile su slijedeće župe sa svojim svećenicima:
  1. 1. Župa sv. Ane – Križevci: župnik vlč. Stjepan Soviček i đakon vlč. Dejan Tot.
  2. 2. Župa BDM Žalosne i sv. Marka Križevčanina – Križevci II.: župnik vlč. Dražen Hladuvka.
  3. 3. Župa sv. Mihaela arkanđela – Miholec: župnik vlč. Krunoslav Detić.
  4. 4. Župa sv. Brcka biskupa – Kalnik: župnik vlč. Zlatko Lepčić.
  5. 5. Župa sv. Petra – Sv. Petar Orehovec: župnik vlč. Ivan Žufika.
  6. 6. Župa Uznesenja BDM – Glogovnica: župnik vlč. Ivan Črnek.
  7. 7. Župa Presvetog Srca Isusova i sv. Ladislava – Mali Raven i župa sv. Margarete – Gornji Dubovec: župnik vlč. Zvonimir Rogina.
  8. 8. Župa sv. Barbare – Carevdar: župnik vlč. Ivica Tomak.