Susret hrvatske katoličke mladeži u Dubrovniku 2014.

Ovoga proljeća, 26. i 27. travnja u Dubrovniku se održao deveti po redu SHKM (Susret hrvatske katoličke mladeži). Vođeni našim pastirima vlč. Zvonimirom Roginom i vlč. Draženom Hladuvkom, mi mladi križevačkih župa također smo se uputili prema Dubrovniku. Udružili smo se zajedno s mladima iz Svetog Petra Orehovca i Miholca te je u petak navečer nas preko osamdeset krenulo na put. Kad smo stigli u subotu ujutro u Dubrovnik, dočekali su nas kiša i sivi oblaci, ali s njima i nasmijani volonteri Dubrovačke biskupije. Pripremili su za nas program u kojem smo imali priliku po želji razgledati znamenitosti Grada, prisustvovati duhovnom programu prije mise ili jednostavno potražiti zaklon pod nekim krovom prije mise. Iako je kiša padala gotovo cijeli dan, bilo je divno vidjeti tih 35000 nasmijanih mladih okupljenih u Isusovo Ime. Biskup Mate Uzinić nas je sve toplo pozdravio i održao prigodnu homiliju. Nakon mise zaputili smo se prema svojim domaćinima na večeru i počinak. Sljedećeg dana u nedjelju razveselilo nas je sunce, kao da nas Gospodin želi nagraditi za to što smo cijelu subotu proveli na kiši i prikazali to Njemu na slavu. Na igralištu smo slavili misu s našim obiteljima domaćinima gdje se opet okupio veliki broj mladih sudionika Susreta. Svetu misu ovaj put je predvodio biskup Ante Ivas koji je još jednom pokazao da je i dalje mlad duhom te da voli mlade. Nakon mise naši ljubazni domaćini su nam pripremili ručak, a onda je došao trenutak koji smo najmanje željeli – rastanak. Teška srca rastali smo se od Divnog grada Dubrovnika, njegovih ljubaznih domaćina, mora i ushićenja koje smo osjećali cijelo vrijeme dijeleći Kristovu radost s našom braćom i sestrama iz svih dijelova Hrvatske. No, iako nam SHKM uvijek prebrzo prođe i jedva čekamo da idemo na sljedeći, tu radost i zajedništvo koje smo doživjeli želimo podijeliti s mladima iz naših župa. Nama je na SHKM-u u Dubrovniku bilo prekrasno, a nadamo se da će nam se idući puta pridružiti još više mladih na sljedećem Susretu koji se održava 2017. u Vukovaru! :)

A kako su SHKM u Dubrovniku doživjeli naši mladi, neka vam to pokuša dočarati ovih par svjedočanstava:

Ovo je moj prvi SHKM i bio je stvarno poseban. Predivno je vidjeti toliko mladih na jednome mjestu zajedno u vjeri, molitvi i pjesmama. Na susret smo došli kako bismo se još više približili Bogu, a to smo i uspjeli i nikakva kiša to nije mogla pokvariti. Na ovome susretu bilo je predivno, a sljedeći susret mladih može biti samo bolji. (Tamara)

Sretna, ispunjena i jača u vjeri nego što sam bila, vratila sam se doma, a ljepota Dubrovnika i ljubaznost Dubrovčana doprinijeli su tome što SHKM u Dubrovniku nikad neću zaboraviti! Tu radost, zajedništvo i prisutnost Božju koju sam osjetila u Dubrovniku ne mogu opisati riječima! (Petra)

Na susretu u Dubrovniku me se dojmilo: upoznavanje ljudi iz naše i susjednih župa, doživljaj zajedništva hrvatske Crkve, vrijedne poruke dubrovačkog i šibenskog biskupa u kojima su prepoznati bitni problemi i preporučene vrijedne smjernice za oporavak društva. (Božidar)

Na Susretu hrvatske katoličke mladeži bilo mi je jako lijepo i bez obzira na kišu koja nas je u subotu smočila i na sunce koje nas je u nedjelju spržilo, rado bih sve ponovila. Nadam da se da ću ići na idući SHKM u Vukovar. (Glorija)

Bilo je odlično. Bilo mi je fora biti mokra i hodati po kiši znajući da je u isto vrijeme mokro još tisuće mladih. I svaki put dok se sjetim susreta me obuzme radost. (Marija)

Predivno je to koliko MLADIH ljudi je skupa bilo i slavilo Isusa. Nešto predivno. Malo je vremena da se sve obiđe i da se sve vidi, jer Dubrovnik je ogroman. Ali stvarno, pamtit ću ga. I još večernji izlazak u stari grad gdje su samo bili mladi i pjevali Isusu pjesme i to sa punom radošću. Nigdje nitko nije bio u alkoholiziranome stanju, niti sam čuo bilo koju prostu riječ ili psovku. Nešto prekrasno od svih tih mladih... PREDIVNO (Ivan)

Susret sam iščekivala kao i svaki drugi nadajući se lijepom vremenu. Ali u Dubrovniku je padala kiša. Mnogi od nas,uključujući i mene, su imali platnene tenisice koje su nam brzo promočile i u kratkom vremenu većina nas je bila jako mokra. Mnogi bi se tada žalili, bili ljuti i tužni ali ja sam to vidjela kao dar Svevišnjeg jer je ipak On poslao tu kišu na nas. Na kraju mise kada su prikazivali gdje će se održati idući SHKM počelo nas je grijati sunce, svi smo bili sretni, naši izrazi lica pokazivali su sve, posebno nakon što smo čuli da se idući SHKM održava u Vukovaru. (Manda)

Već sam bila na 2 SHKM-a (Zadar, Sisak) i uvijek je bilo odlično! Družiš se s dragim i veselim ljudima, putuješ i upoznaješ nove krajeve, iskusiš ljubaznost domaćina koji svoje domove otvaraju nepoznatim mladima i daju sve od sebe se da im bude što ugodnije, duhovno se odmoriš i napuniš baterije. Tako je bilo i na ovom susretu. (Jelena)