13. Dani hrvatskih svetaca i blaženika

Pridružite se 3. međunarodnoj konferenciji ‘Život, dakle, biraj’
19. svibnja 2021

13. Dani hrvatskih svetaca i blaženika

U Križevcima će od četvrtka, 27. do nedjelje, 30. svibnja 2021. biti održani 13. Dani hrvatskih svetaca i blaženika. Pretprogramom i misnim slavljem ove će godine biti tematizirani sv. Marko Križevčanin, službenica Božja Ana Marija Marović, bl. Ozana Kotorska te službenici Božji Vendelin Vošnjak i Aleksa Benigar, a kulturni dio programa sastojat će se od likovne izložbe, okrugloga stola, glazbenih programa, predstavljanja knjiga, dokumentarnoga filma. Manifestacija će započeti u četvrtak 27. svibnja u 18.30 sati u križevačkoj župnoj crkvi sv. Ane svečanošću otvorenja Dana u kojoj će sudjelovati obojica križevačkih župnika preč. Stjepan Soviček i vlč. Dražen Hladuvka. Taj je prvi dan posvećen sv. Marku Križevčaninu i molitveni će, književni i glazbeni program njemu u čast izvesti katoličke influenserice Emina Dabo Hunjak i Marijeta Martić, članice Molitvene zajednice mladih „Sveti Marko Križevčanin“. Misno će slavlje u 19.00 sati predvoditi rektor Nacionalnoga svetišta sv. Josipa u Karlovcu mons. Antun Sente ml. Glazbeni obol euharistiji dat će Zbor mladih Nacionalnoga svetišta sv. Josipa „Agape“.

Nakon mise u Gradskoj će galeriji od 20.15 sati biti održan program pod nazivom „Hrvatski sveci i blaženici u našem narodu“ u sklopu kojeg će biti otvorena izložba akrila i kipova s likovima hrvatskih svetaca i blaženika splitske akademske slikarice i kiparice Karin Grenc. U svečanosti otvorenja sudjelovat će ravnateljica Gradskoga muzeja u Križevcima Tea Hatadi, rektor Nacionalnoga svetišta sv. Josipa mons. Antun Sente ml., koje i organizira izložbu, zatim likovni kritičar Stanko Špoljarić te autorica. U glazbenom programu nastupit će „Zamak“ – Zajednica mladih katolika Karlovac. Izložbu, koja ostaje otvorena do 5. lipnja, otvorit će bjelovarsko-križevački biskup mons. Vjekoslav Huzjak. Voditeljica je Tanja Baran.

Drugi dan manifestacije, petak 28. svibnja, bit će u čast službenice Božje Ane Marije Marović, uz 30. godišnjicu Hrvatskoga katoličkoga liječničkoga društva koje na osobit način štuje službenicu Božju. Molitveni, književni i glazbeni program u 18.30 sati u crkvi sv. Aneizvest će članovi Društva: Nediljka Rogošić, Andrea Koščec i fra Draženko Tomić. Nakon toga će u 19.00 sati misno slavlje, uz glazbenu pratnju Oratorijskoga zbora crkve sv. Marka u Zagrebu „Cantores sancti Marci“ i dirigenta Juricu Petra Petrača, voditi don Ivan Bodrožić, duhovnik Hrvatskoga katoličkoga liječničkoga društva.

Od 20.00 sati bit će održan okrugli stol „Svetost i zdravlje“ na kojem će sudjelovati križevački vladika mons. Milan Stipić, predsjednik Hrvatskoga katoličkoga liječničkoga društva Rok Čivljak te član obitelji zaslužne za promicanje štovanja Ane Marije Marović Marko Perčin. Moderatorica okrugloga stola bit će Lejdi Oreb. Svečanosti toga dana obogatit će Hrvatska bratovština Bokeljska mornarica 809.

Trećega dana, u subotu 29. svibnja, program će, uz 800. obljetnicu dolaska dominikanskoga reda u Hrvatsku, biti posvećen bl. Ozani Kotorskoj.

Uvodni dio programa od 18.30 sati bit će uz projekciju HRT-ova dokumentarnoga filma „Ozana Kotorska“ te uz sudjelovanje scenarista i redatelja filma Bože Vodopije i rukovoditelja HRT-ova centra Dubrovnik Hrvoja Španića.

Misno će slavlje u 19.00 sati predvoditi kotorski biskup mons. Ivan Štironja. Glazbeno će misu animirati sestre dominikanke Kongregacije svetih anđela čuvara.

Uslijedit će predstavljanje dviju novih knjiga o bl. Ozani Kotorskoj. Prva je zbornik znanstvenih radova međunarodnoga studijskog dana o 450. obljetnici blaženičine smrti (1493. – 1565.) koji je pod nazivom „Blažena Ozana Kotorska – žena susreta s Bogom i čovjekom“ uredila s. Ana Begić. Druga je knjiga životopis bl. Ozane Kotorske koji je napisala s. Slavka  Sente. Uz urednicu i autoricu u svečanosti predstavljanja govorit će vrhovna glavarica Kongregacije sestara dominikanki svetih anđela čuvara s. Jaka Vuco i jedna od autora znanstvenih radova u zborniku Tanja Baran. Sudjelovat će i Dramska družina „Visoko“ kraj Novoga Marofa te Hrvatska bratovština Bokeljska mornarica 809.

Posljednjega četvrtoga dana manifestacije, u nedjelju 30. svibnja, program će biti posvećen franjevačkim slugama Božjim Vendelinu Vošnjaku i Aleksi Benigaru.

Misu će u 11.00 sati slaviti provincijal Hrvatske franjevačke provincije sv. Ćirila i Metoda fra Milan Krišto, a propovijedat će vicepostulator kauze sluge Božjega Alekse Benigara fra Ratko Radišić. Euharistiju će glazbeno animirati franjevački bogoslovi.

Nakon mise će u podne biti predstavljene publikacije o slugama Božjim Vendelinu Vošnjaku i Aleksi Benigaru. Predstavljač će biti fra Danijel Patafta, urednik Biblioteke „Brat Franjo“ Hrvatske franjevačke provincije sv. Ćirila i Metoda.

13. Dane hrvatskih svetaca i blaženika, pod pokroviteljstvom Bjelovarsko-križevačke biskupije te uz potporu Grada Križevaca, portala prigorski.hr, Hrvatske katoličke mreže, Radio Marije i Glasa Koncila, u zajedništvu organiziraju Udruga za promicanje znamenitih Križevčana „Dr. Stjepan Kranjčić“ te križevačke župe sv. Ane i BDM Žalosne i sv. Marka Križevčanina. Suorganizatori su Nacionalno svetište sv. Josipa Karlovac, Gradski muzej Križevci i Hrvatsko katoličko liječničko društvo.

Cjelokupan će se program u sve dane moći pratiti uživo preko facebooka portala prigorski.hr, Hrvatskoga katoličkog radija i Radio Marije.